NEWS » Diverse NIGHT of the JUMPs: trzeba nauczyć się kontrolować strach – wywiad z Marcinem Łukaszczykiem

 

Jak mija lato najlepszemu polskiemu zawodnikowi FMX?

Dużo się dzieje, praktycznie co weekend wyjazd. Między pokazami i zawodami trenuję 3-4 razy w tygodniu, więc na brak zajęć nie narzekam. Chciałbym dodać jeszcze kilka trików do mojej trick listy i wtedy będę zadowolony z tego sezonu.

 

Czy możesz już powiedzieć, że w 100% FMX stał się twoją pracą?

Tak od trzech lat jest moją pracą. Dzięki wsparciu firmy Diverse mogę się skupić w 100% na FMX. Nigdy nie sądziłem, że będę na tym poziomie, na którym teraz jestem i zarabiać na tym pieniądze.

 

Przepis na sukces według Marcina Łukaszczyka - jaki jest?

Konsekwencja, upór w dążeniu do celu, skromność. I koniecznie trzeba kochać to co się robi. Uważam, że nie mam wielkiego talentu do jazdy, jednak wymienione cechy na pewno spowodowały, że jestem teraz w tym miejscu, a nie innym.

 

Co najbardziej lubisz w tym co robisz?

Najbardziej lubię uczyć się nowych trików i uczucie, kiedy po setkach prób coś zaczyna wychodzić. Oczywiście, podróżowanie i spotykanie nowych ludzi także jest fajne, jednak dla mnie najważniejsza jest jazda i rozwój.

 

A czy, kiedy latasz, odczuwasz strach?

Pewnie, że odczuwam! Bez tego każdy zawodnik by zginął. Trzeba po prostu nauczyć się go kontrolować i przezwyciężać. Wtedy strach staje się dobrym przyjacielem, a nie wrogiem.

 

W Salt Lake City podczas Nitro World Games sporo się podziało i zawodnicy pokazali mnóstwo szalonych tricków (podwójny frontflip, frontflip tsunami, double backflip superman itp.) Myślisz, że kiedyś wejdą one do regularnych przejazdów, a nie będą tylko lądowane na rezi matach?

 

Mam nadzieję, że na zawodach pokroju Red Bull X-Fighters, czy NIGHT of the JUMPs nigdy nie wejdą na stałe w użycie rezi maty i rampy ze specjalnymi systemami (ułatwiającymi wykonanie tricku – przyp.red.). Dla mnie to po prostu zatracanie ducha freestyle’u. Projektowanie ramp pod konkretnych zawodników uniemożliwia skorzystanie z nich innym, przez co nie każdy ma równe szanse w przejeździe. Jeśli chodzi o pokazy to jak najbardziej, jestem za wprowadzaniem nowych ramp i rezi mat, ponieważ wtedy nie ma walki o punkty, a liczy się dobre show i bezpieczeństwo.

 

Gdzie według ciebie tak właściwie jest granica w FMXie? Czy w ogóle jest?

Wielu zawodników wypowiadało się na ten temat i powiem to i ja: NIE MA GRANIC! Każdego roku wprowadzane są nowe rampy, skoki są coraz większe, do tego doszły jeszcze specjalne poduszki i rezi maty. Nikt nie wie co przyniesie następny rok. Myślę, że będą to nowe kombinacje z Frontflipem i Double Flipem.

 

Sporo pokazów tego lata już za tobą, a co jeszcze przed tobą?

Dokładnie, dużo jeżdżę tego lata. Przede mną międzynarodowe zawody w Rosji, pokazy z grupą FMX4Ever, a to tylko do połowy września.

 

Kolejna odsłona Diverse NIGHT of the JUMPs już w listopadzie w Gdańsku. Szykujesz jakieś nowe tricki, które będziesz chciał pokazać widzom w Trójmieście?

Chciałbym dołożyć kilka trików z Backflipem. W planach był podwójny Backflip, jednak cały czas mam problem z nową rampą i nie wiem, czy zdążę w tak krótkim czasie go przygotować. To wymagający trik i bardzo niebezpieczny, a ja nie chciałbym zakończyć sezonu w ambulansie.

 

Kilka słów dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, czy warto wybrać się 19 listopada do ERGO ARENY?

Zapraszam wszystkich fanów FMX do Gdańska, postaram się dać czadu, odpalić niezłe triki i zrobić dobre show! Pozdrawiam.

 

Odliczanie do piątej edycji Mistrzostw Świata FMX - Diverse NIGHT of the JUMPs trwa. Jeśli chcecie zobaczyć co dla widzów przygotowali organizatorzy oraz jakie nowe tricki ma w zanadrzu Marcin, nie zwlekajcie! Bilety do nabycia w salonach EMPIK na terenie całego kraju oraz na Eventim.pl.

 

Link do biletów:

http://www.eventim.pl/bilety.html?affiliate=FRO&doc=artistPages%2Ftickets&fun=artist&action=tickets&erid=1666267&includeOnlybookable=true&x10=1&x11=diverse%20night

 

Oficjalna strona Mistrzostw Świata NIGHT of the JUMPs: www.nightofthejumps.com

Oficjalny profil na Facebook’u: http://www.facebook.com/NIGHToftheJUMPs 

 

Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/863442150440107/

 

Promotor w Polsce: SPORTAINMENT

Więcej informacji na: www.sportainment.pl oraz na:

https://www.facebook.com/SportainmentMarketingAgency/?fref=ts

 

 

 ARCHIWUM WIĘCEJ